pátek 22. června 2018

Pozitivní myšlení.


Pozitivita. Jednoduché slovo, ale má v sobě více než si člověk myslí. Být pozitivní, věčně usměvavý s dobrou náladou není lehké a není ani lehké začít myslet pozitivně jen tak ze dne na den, ale po malých krůčcích se toho dá dobře dosáhnout.

Hlavním krokem a prvotním je - vůbec chtít být pozitivní. Myslet jinak a uvažovat. Mám kamarádku, která se dlouhé roky léčí s depresí, ale sama to nechce změnit. Její mamka se snaží ji dostat z toho špatného, ale ona sama nechce, tudíž se nelepší a spíše horší.

Zkuste si položit otázku "Proč nechci být tak depresivní/ negativní?" Má odpověď před lety byla "Nechci se utápět v tom špatném. Jsem jen smutná, vidím všechno špatně a všechno mě ihned položí k zemi. Chci se naučit mít dobrou náladu, chci se naučit být pozitivní a hlavně - vidět už jen dobré, ne jen vše špatně".

Po prvním kroku, kdy jsem si urovnala v hlavě můj "cíl", tak jsem se dostala k bodu druhému a to, že jsem si sepsala všechny špatné věci, co mě trápí nebo stresují a co mě dokáží složit během chvilky. Sepsala jsem si je a začala uvažovat nad tím, jak se jim vyhnout a jak je lépe zvládnout. 

Tento krok je také dost důležitý, protože uvidíte všechny faktory, které Vás "ohrožují". Mohou to být jak lidé, tak věci a nebo místo, ale to je na delší rozepisování. 

Když si sepíšete všechny zlé faktory, tak příjde hlavní otázka "Co s tím mám dělat teď?". Pokud se jedná o lidi, tak nejlépe, co můžete udělat je se od nich odtáhnout, úplně. Vymazat je ze života a když to úplně tak nejde (v práci, ve škole..) tak alespoň s nimi tolik nekomunikovat nebo s nimi omezit kontakt na neutrální. Bavit se ze slušnosti, ale nic víc.

Pokud se jedná o věci, tak se je pokusit změnit nebo přemýšlet nad tím, jak se z nich tolik nestresovat. Říct si "Co si z těch negativních věcí mohu vzít dobrého? Jsou negativní, ale v každé špatné věci jsou i ty dobré ze kterých se mohu poučit".

Pokud je to špatným místem, tak nejlepším řešením je změnit to místo. Není to lehké, je to psychicky náročné, protože - nová místa, noví lidé. Ale když je pro Vás tohle příliš razantní řešení, tak třeba věci doma pozměnit. Vyměnit nábytek, namalovat na jinou barvu, udělat si do domova radost třeba nástěnkou, novým pracovním stylem a věřte nebo ne - hned je to o něco lepší. Stěhovali jsme se poměrně dál od našeho předchozího bydliště a nebyla to žádná sranda, byla jsem z toho dost špatná, ale upřímně - jak jsem si mohla pokoj zařídit tak, jak jsem chtěla, mohla jsem pozměnit různé věci nebo právě jsem si dala jen hloupé poličky, nástěnku, tak jsem se hned cítila víc útulně a lépe.


Určitě se brzy o tom rozepíšu dále, chtěla jsem shrnout ty "nejhlavnější" body a určitě bych Vám ráda předala další mé zkušenosti a co mě osobně pomohlo :-).


2 komentáře:

  1. na kazdej zlej veci je vraj aj nieco dobre. uz len minimalne to ponaucenie. je dobre vytvorit si odstup od danych zlych veci, to ich spisanie si je velmi dobry napad. aj ked ja si vzdy hovorim, ze mojim problemom je cely zivot, mam proste pocit, ze som nekompetentna vobec zit, lebo nezvladam ani len predstavu zaradenia sa do pracujucej spolocnosti. a vyhybat sa tomu navzdy nemozem.
    tusim som sa trochu zacala opustat, tak radsej prestanem skor ako to naberie vacsie rozmery. kazdopadne pekny clanok :)

    OdpovědětVymazat
  2. Opravdu mi pomohla změna bydliště, nejde jenom o místo, ale i o lidi. Mamku mám samozřejmě ráda, ale bohužel ze mně vysává energii a v dost věcech se neshodneme, takže si myslím, že je to teď lepší i pro moji psychickou stránku :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za každý Váš komentář. Jak kritický, tak i kladný:).

Ráda fotografuji, což už nejspíše dávno víte, ale co k tomu také patří a učila jsem se dlouho a ještě dlouho se učit budu je úprava fotog...